top of page

Jak wybrać narzędzie do inżynierii systemów?

W poniższym artykule dowiesz się w jaki sposób podejść do tematu wyboru narzędzi do inżynierii systemów, odpowiednich dla Twojej organizacji.


W tym artykule będę używał słów “narzędzie” i “oprogramowanie” zamiennie, ale w obu przypadkach mam na myśli to samo.


O jakie narzędzia chodzi?

W przypadku inżynierii systemów zazwyczaj mówimy o narzędziach do następujących zastosowaniach:

  • Zarządzanie wymaganiami

  • Modelowanie systemów

  • Symulacje i analizy systemowe


Jak dokonać wyboru?

Najlepszym rozwiązaniem będzie podejść do tego zadania jak… inżynier systemów, tzn. spisując swoje potrzeby w formie wymagań! To jest zawsze dobrym startem do zrozumienia własnych potrzeb.


Tak na pewno podeszlibyśmy to procesu tworzenia nowego narzędzia. W praktyce niestety nikogo nie stać, żeby zamówić dedykowane narzędzie spełniające ich wszystkie wymagania. Wybór zawsze będzie się ograniczał do istniejących rozwiązań, dlatego jesteśmy skazani na kompromis. Grunt, żeby to był świadomy kompromis przy uwzględnieniu własnych potrzeb oraz czynników, które nas ograniczają.


Mówię tutaj o następujących czynnikach, które uważam za podstawowe i kluczowe:

  • Rozmiar firmy

  • Budżet

  • Złożoność realizowanych projektów

  • Poziom doświadczenia personelu w zakresie inżynierii systemów

  • Specyfika branży

Omówmy je sobie pokrótce.


Budżet

To jakie fundusze jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup licencji oprogramowania oraz ilość czasu jaki możemy poświęcić na jego dostosowanie jest często kluczowym kryterium dla osób decyzyjnych w firmie. Warto od tego tematu zacząć, żeby nie robić sobie złudnych nadziei.


Rozmiar firmy

W tym zawierają się dwie sprawy: ogólna liczba osób biorąca udział w projektach oraz liczba czynnych inżynierów systemów - co przekłada się na liczbę i rodzaj licencji oprogramowania.


Złożoność realizowanych projektów

Oczywistym jest, że małe projekty skupiające się na jednym podsystemie będą wymagały innych narzędzi niż projekty obejmujące systemy systemów, realizowane w dużych konsorcjach. To dotyczy również przekroju dziedzin, które biorą udział w realizacji projektu - skomplikowany projekt obejmujący samą mechanikę, będzie wymagał innych narzędzi niż satelita, który obejmuje wiele różnych przeplatających się dziedzin inżynierii.


Poziom doświadczenia w zakresie inżynierii systemów

Doświadczenie zespołu powinno mieć duże znaczenie przy wyborze oraz wdrażaniu nowego narzędzia. Im mniejsze jest doświadczenie zespołu tym bardziej powinniśmy się skłaniać ku podstawowym i tańszym narzędziom.

Najpierw proces, a dopiero później narzędzie.

Wynika to z dobrej praktyki, żeby zacząć od zrozumienia procesu i wdrożenia go w oparciu o najprostsze z dostępnych narzędzi. Dopiero dobre zrozumienie procesu pozwala na świadomy wybór odpowiedniego narzędzia.


Specyfika branży

Dobrym punktem wyjścia przy wyborze narzędzi do inżynierii systemów będzie zapoznanie się z rozwiązaniami popularnymi wśród Twoich partnerów oraz konkurencji. Te narzędzia są zazwyczaj w jakimś stopniu dostosowane do specyfiki branży.


Dostosowanie narzędzia do własnych potrzeb

Aby uwolnić Cię od zawodu jaki Cię spotka po pierwszym jak i kolejnych kontaktach z narzędziami do inżynierii systemów, podzielę się z Tobą ważnym spostrzeżeniem.

Żadne narzędzie nie będzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

W teorii mogłoby się tak wydarzyć, ale w praktyce jest to niespotykane.


W związku z tym, musisz się liczyć, że każde wdrożenie będzie wymagało od zespołu inżynierów systemów dostosowania narzędzia do ich potrzeb, co wiąże się z mniejszym lub większym, ale zawsze kosztem ich pracy.


Potrzebujesz wsparcia w wyborze narzędzia do Twojej firmy lub w przygotowaniu do jego wdrożenia? Napisz do mnie i porozmawiajmy o tym jak mogę pomóc Tobie i Twojej firmie.

Yorumlar


DSC_4515_edited_edited_edited_edited_edited.jpg

Cześć,
mam na imię Krzysztof

Inżynier systemów w wiodącej Polskiej firmie z branży kosmicznej Creotech Instruments.

Wiceprezes polskiego oddziału Międzynarodowej Rady Inżynierów Systemów (INCOSE).

Archiwum postów

Tagi

Nie ma jeszcze tagów.
bottom of page